Čo znamená detský plač a ako mu porozumieť?

Plač dieťaťa je formou komunikácie s rodičmi. Vyjadruje ním množstvo rôznych emócií, s ktorými sa dieťatko nevie vyrovnať. Najčastejšie sa však plač kombinuje s rôznymi gestami či inými zvukmi, ktoré môžu veľa napovedať. Pozrime sa teda na najčastejšie formy plaču a ich význam, ako aj spôsoby, ako sa s plačom dieťatka vysporiadať.

 

Rozhadzovanie rúk či kopanie nožičkami

Ak bábätko plače a prudko rozhadzuje rúčkami, či kope nohami, práve predpovedá to tzv. Morov reflex. Je to úplne prirodzené a zvyčajne postihuje bábätká do 2 do 4 mesiacov života. Môže byť vyvolaný väčším hlukom, či neočakávaným stimulom. Stačí bábätko položiť na chrbát a následne pridržaním hlavičky trochu nadvihnúť hornú časť jeho telíčka, niekedy stačí bábätko objať alebo sa s ním pokojne začať rozprávať.

2c03ae-2018-10-11-shutterstock_523810459--1216x684

Foto: Shutterstock.com

 

Ako dieťatko prejavuje hnev?

Áno, už aj malé bábätko vie prejaviť hnev či podráždenie. Prejavuje sa zovretím rúk v päste, napnutím tela alebo kopaním nožičkami. To všetko sú prejavy sú stresu, podráždenia, či dokonca hnevu u dieťatka. V prípade malých detičiek, ktoré ešte nevedia inak komunikovať, môže byť príčinou frustrácie nuda, či naopak priveľa nových podnetov. V takejto situácii je dobré stojí upokojiť dieťatko nosením, pritúlením, môže pomôcť obľúbená závesná hračka do postieľky, či pustiť mu kolotoč nad detskú postieľku, ktorého jemné melódie pomôžu dieťatku upokojiť sa.

 

Hlad dieťatka

Ďalším a asi najčastejším dôvodom dieťatka na plač je hlad. Vtedy pomôže len dojčenie, či kŕmenie z fľaše. Ak dieťatko dáva najavo, že je hladné aj chvíľu po nakŕmení, môže to znamenať, že sa úplne nenajedlo. Tento stav často súvisí s tým, že bábätko jednoducho prestalo príliš rýchlo sať, alebo že mamička nemá dostatok mlieka, prípadne má bábätko nejaké problémy s prisatím. V situáciách, keď má mamička menej mliečka môže byť nápomocná odsávačka materského mlieka, pomocou ktorej sa tok mlieka môže stimulovať a odsaté mlieko si môže mamička odložiť v nádobách na materské mlieko na neskôr, pre prípad, že by malo dieťatko opäť málo mlieka. To si jednoducho ohreje pomocou elektrického ohrievača mlieka.

 istock photo

Foto: istockphoto.com

 

Ako dieťatko plače, keď ho niečo bolí?

Ďalšou príčinou plaču môže byť bolesť. Niekedy je príčinou boľavého bruška kolika. Veľkým pomocníkom sú antikolikové fľaše. Trojitý ventilačný systém cumlíka zabraňuje vytváraniu podtlaku a znižuje riziko koliky. Tvar cumlíka je podobný matkinmu prsníku, zachováva prirodzený rytmus a sací reflex dieťatka, čo umožňuje kombináciu dojčenia a kŕmenia z fľaše.

 

Chlad

Posledným typom plaču je ten, ktorý sprevádza aj s chvejúca sa pera. Najčastejšie to znamená, že dieťatku je príliš zima. Skontrolujeme teplotu dieťaťa na krku. Ak je to potrebné, dieťatko prikryjeme jemnou detskou dekou. Niekedy sa tento typ plaču vyskytuje počas kúpeľa. Preto je tiež dobré mať po ruke teplomer do vody, aby sme mohli skontrolovať, či voda nie je príliš studená (alebo naopak aj príliš horúca). Je dôležité uvedomiť si, že dieťatku môže byť zima aj ak má ak má zvýšenú teplotu, či dokonca horúčku. V tom prípade nebudeme kontrolovať teplotu dieťatka na krku rukou, ale je potrebné použiť bezkontaktný  teplomer, ktorý meria teplotu rýchlo a presne.